Robot mBot Ranger má zabudovaný aj zvukový senzor, ktorý môžeme využiť napr. na zasvietenie RGB LED diód alebo roztočenie motorov.
Mikrofón je elektromechanický prvok, ktorý prevádza zvukový signál na elektrický. Používajú sa dva bežné typy:
1. Dynamický mikrofón - zvukové vlny spôsobujú pohyb membrány (spôsobujú akustický tlak, ktorý sa meria v Pascaloch). S membránou je spojená cievka, čiže pohyb memrány spôsobuje aj pohyb cievky. Keďže cievka je umiestnená v magnetickom poli premanentného magnetu, vytvára tak striedavé napätie, resp. prúd.
2. Kondenzátorový mikrofón - obsahuje dve tenké kovové doštičky, ktoré spolu tvoria kondenzátor. Jedna z týchto doštičiek je pevne uchytená a druhá sa pohybuje ako akustická membrána. Vzájomné približovanie a odďaľovanie týchto doštičiek spôsobuje zmenu kapacity tohto kondenzátora a teda aj zmenu výstupného napätia.
Zvukový senzor pracuje na princípe mikrofónu v kombinácii so zosilňovačom. Môže byť použitý na detekciu intenzity zvuku (hlasitosti) okolitého prostredia, dáva výstupné hodnoty v rozsahu 0 - 1023.
Vyskúšajme funkciu zvukového senzora jednoduchým programom v režime Live:
Premenná zvuk_senzor bude zobrazovať hodnotu 0-1023 v závislosti od intenzity zvuku v okolí zvukového senzora. Skúste tlieskať rukami (alebo mBotovi zaspievajte) a pozorujte zmenu hodnoty tejto premennej.
Ďalším programom môžeme namerať najnižšiu (minimálnu) a najvyššiu (maximálnu) hodnotu hlasitosti:
Skúste na zvukový senzor zakričať a zistite, akú maximálnu hodnotu hlasitosti ste dosiahli:
V ďalšom programe v režime Live môžeme hlasom (alebo tlieskaním) ovládať svietenie RGB LED diód.
Nasledujúci program v režime Upload nám umožňuje tlieskaním (alebo iným hlukom) hýbať robota vpred:
Video: https://youtu.be/YpTmNTUub3U